Abbas Kashefi

Senior SEO specialists

Abbas Kashefi

Senior SEO specialists

پست های بلاگ

تفاوت دای و تتر

استیبل کوین‌ها که به آن‌ها ارزهای دیجیتال باثبات هم گفته می‌شود، شکلی از رمز ارزها هستند که برای ایجاد ثبات به دارایی دیگری مانند دلار آمریکا وابسته هستند. تتر و دای که در این مقاله به‌صورت کامل به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، محبوب‌ترین استیبل کوین‌های بازار هستند. برای مقایسه تتر و دای، کسب اطلاعات دقیق از این دو ارز پرطرفدار و روش‌های خرید و سرمایه‌گذاری با آن‌ها در این مقاله همراه ما باشید.

تفاوت دای و تتر

قبل از پرداختن به تفاوت تتر و دای باید بدانید که ارزهای رمزنگاری‌شده با ارائه جایگزین‌های غیر متمرکز و مطمئن‌تر برای ارزهای سنتی، بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری را متحول کرده‌اند. بااین‌حال ماهیت پرریسک و اکثرا ناپایدار بیشتر رمز ارزها باعث شده است سرمایه‌گذاران نتوانند از آن‌ها به‌عنوان روش‌ پرداخت مطمئن و پایدار استفاده کنند.

مهم‌ترین تفاوت تتر و دای، کدام یک بهتر است؟

استیبل کوین‌هایی مانند تتر ( USDT) و دای (DAI) کاربردها و اهداف مشترک زیادی دارند. بااین‌حال نمی‌توان این دو ارز را کاملا یکی دانست. هر گونه خرید و معامله این دو ارز باید با آگاهی کامل نسبت به تفاوت این دو ارز باشد. به همین دلیل است که در این قسمت قصد داریم با مقایسه تتر و دای به بیان مهم‌ترین تفاوت‌های آن‌ها بپردازیم.

تفاوت تتر و دای در مکانیزم اتصال به دلار

همان‌طور که گفتیم، دای یک استیبل کوین الگوریتمی است که توسط قراردادهای میکر دائو صادر می‌شود و ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، یو اس دی کوین و رپد بیت کوین آن را پشتیبانی می‌کنند. در مقابل، تتر توسط دارایی‌های مدل سنتی مانند پول نقد، اوراق بهادار و در کل دارایی‌های ملموس پشتیبانی می‌شود و اطلاعات دقیقی درباره نحوه صدور آن وجود ندارد.

مقایسه تتر و دای و تفاوت آن‌ها در ارزش بازار

تتر سومین رمز ارز باارزش بعد از بیت‌کوین و اتریوم و بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین استیبل‌کوین حال حاضر است. استیبل کوین دای از لحاظ ارزش بازار جایگاه سوم را در بین استیبل کوین‌های موجود به خود اختصاص داده است. همین موضوع باعث اعتماد بیشتر و ارزش معاملات بالاتر تتر (USDT)  و نقش بسیار پررنگ و تاثیرگذار آن در بازار کریپتو است. تا جایی‌که آمارها نشان می‌دهند، تتر در سال 2023 بالاترین حجم معاملات تمام بازار ارز دیجیتال و دارایی‌های رمزنگاری را به خود اختصاص داده است که گویای اهمیت آن است. هر چند که در مقایسه تتر و دای نباید این موضوع را یک امتیاز منفی برای دای درنظر گرفت. دای یک استیبل کوین با فرصت‌های بی‌شمار در دنیای ارزهای دیجیتال است.

مقایسه تتر و دای و نکاتی که باید بدانید

قبل از این‌که به مقایسه دو استیبل کوین معروف و پرطرفدار تتر و دای برسیم، بد نیست آشنایی کلی‌ای با این دو رمز ارز معروف و ویژگی‌های هر یک داشته باشیم. چراکه مهم‌ترین مرحله خرید و سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، شناخت دقیق است. در ادامه با این دو استیبل کوین پر سروصدا آشنا خواهید شد؛ سپس به مقایسه شباهت و تفاوت تتر و دای خواهیم پرداخت.

آشنایی با استیبل کوین تتر(USDT)

استیبل کوین تتر USDT ( ( United States Department of the Treasury نسل جدیدی از ارزهای دیجیتال است که با هدف ایجاد و حفظ یک ارزش ثابت و بدون نوسان معرفی شد. همان‌طور که حتما می‌دانید ارز دیجیتال یک پول الکترونیکی است که با فناوری بلاک‌چین کار می‌کند. مکانیسم پشت ارز تتر که باعث این ثبات می‌شود، ایجاد توکن‌هایی است که نشان‌دهنده مقدار مشخصی از دلار ذخیره شده هستند.

تتر

در واقع به ازای هر ارز استیبل در گردش، یک ارز فیات مانند دلار آمریکا یا یورو و حتی ین ژاپن به‌عنوان پشتوانه ذخیره می‌شود. به این صورت که به ازای هر USDT که در گردش است، باید معادل USD آن در ذخیره تتر باشد. بنابراین، می‌توان گفت که ارزش تتر با این دارایی ذخیره‌شده برابری می‌کند.

همین دارایی ملموسی که به‌عنوان پشتوانه این ارز استفاده می‌شود، باعث ایجاد ثبات و اعتماد در سرمایه‌گذاران و معامله‌کنندگان است. تتر را می‌توانید روی چندین بلاک‌چین انتقال دهید و آن را در کیف پول‌های دیجیتالی مختلف ذخیره کنید. تتر در حال حاضر در صرافی‌های بزرگ و معتبر جهان معامله می‌شود و در لیست پنج ارز پرطرفدار و برتر جهان قرار دارد. 

بررسی مزایا و معایب استیبل کوین تتر

برای اینکه به‌بیان ساده با مزایا و معایب ارز تتر آشنا شوید، به جدول زیر توجه کنید. فراموش نکنید که قبل از خرید تتر و شروع سرمایه‌گذاری در این زمینه باید خیلی دقیق با تمام ویژگی‌های این ارزها آشنایی داشته باشید و آگاهانه تصمیم بگیرید.

 مزایای استیبل کوین تتر معایب استیبل کوین تتر
سابقه تتر به‌عنوان قدیمی‌ترین استیبل کوین بازار و اعتماد سرمایه‌گذارانبر خلاف ماهیت غیر متمرکز بازار کریپتو، تتر توسط شرکت تتر اداره می‌شود
امکان تبدیل ساده و سریع تتر به ارز فیاتهمچنان بحث‌هایی درباره پشتوانه این ارز در بین معامله‌گران وجود دارد
ثبات تتر در نگه‌داشتن ارزش معادل دلار آمریکاتبدیل تتر به ارز سنتی از طریق عملیات بانکی است و در آن هویت افراد مشخص می‌شود

آشنایی با استیبل کوین دای (DAI)

یکی دیگر از استیبل‌کوین‌های غیر متمرکز و پرسروصدا در بازار رمز ارزها، دای است. برخلاف تتر که با ذخیره دارایی‌های ملموس مانند ارزهای فیات پشتیبانی می‌شود، دای یک استیبل کوین الگوریتمی است که بر اساس یک مدل منحصربه‌فرد غیر متمرکز عمل می‌کند. در واقع، دای توسط ارزهای دیجیتال دیگر مانند اتریوم، یو اس دی کوین، ورپد بی کوین یا سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌شود.

دای

استیبل کوین دای توکنی است که روی بلاک‌چین اتریوم ERC-20  ایجاد شده است. دای یک استیبل کوین الگوریتمی است که توسط MakeDAO به‌عنوان مجموعه‌ای از قوانین و فرمت‌ها روی شبکه اتریوم، ارائه و صادر شده است و هدف آن حفظ نسبت یک‌به‌یک با دلار آمریکا است. در درجه اول، دای برای وام‌دادن و قرض‌گرفتن دارایی‌های دیجیتال بدون نیاز به واسطه استفاده می‌شود.  این فرایند با قفل‌کردن سایر دارایی‌های دیجیتال در قرارداد هوشمندی به نام Maker vaults یا خزانه میکر انجام می‌شود. 

ارزهای وثیقه‌شده در میکر باعث ایجاد ثبات قیمتی و وابستگی دای به دلار می‌شوند. تثبیت قیمت سایر استیبل‌کوین‌ها به‌ کمک پشتیبانی با ارزهای فیات مانند دلار یا به شکل الگوریتمیک انجام می‌شود. درصورتی‌که میکر با این فرایند وام‌دهی هوشمندانه و وثیقه‌کردن سایر رمز ارزها قیمت DAI و دلار آمریکا را به هم وابسته می‌کند. 

 سایر ارزها  به‌عنوان وثیقه‌ به پروتکل میکر داده می‌شوند تا کاربران بتوانند وام‌هایی را با ارز دای دریافت کنند. البته، وثیقه‌ای که متقاضیان وام ارائه می‌دهند باید بیشتر از میزان وام درخواستی باشد. در ادامه نگاه کوتاهی به ویژگی‌های استیبل کوین دای می‌اندازیم .

بررسی مزایا و معایب استیبل کوین دای

همانند تتر، دای هم از مزایا و معایب بالقوه‌ای برخوردار است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب استیبل کوین دای می‌پردازیم که برای کشف مهم‌ترین تفاوت تتر و دای بسیار مهم هستند.

 مزایای استیبل کوین دای معایب استیبل کوین دای
دای غیر متمرکزترین استیبل کوین موجود بازار استنوسانات بازار می‌تواند وثیقه دای در میکرپروتکل را تحت تاثیر قرار دهد
امکان درآمد غیر فعال از ارز دای با قفل‌کردن آن در قرارداد میکرپروتکل وجود داردارزش دای در بازار نسبت به استیبل کوین‌های قدیمی‌تر و پرطرفدار کمتر است
این ارز را می‌توان از صرافی خرید یا به‌عنوان وسیقه به پروتکل میکر صادر کردبرای صدور دای به یک وثیقه 150درصدی نیاز دارید

نکات کلیدی و چشم‌انداز  استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها تحت عنوان یک مفهوم جدید و با ثبات به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شده‌اند و برای این بازار نوسانی و پر ریسک بسیار مفید عمل کرده‌اند. مقایسه تتر و دای رویکرد متفاوت و جذاب این دو استیبل کوین را به‌خوبی مشخص می‌کند. تتر با ماهیت متمرکز و ارزش وابسته به دارایی‌های ملموس مانند دلار آمریکا طرفداران بی‌شماری را به‌دست آورده است.

از سوی دیگر، دای با رویکرد غیر متمرکز و پشتیبانی وثیقه‌ای سایر ارزهای دیجیتال، رویکرد شفاف و آینده‌نگری دارد. به‌طوری‌که مکانیسم آن تضمین می‌کند، ارزش دای با دلار آمریکا ثابت باقی بماند. در نتیجه، می‌تواند ثبات و امنیت را به بازار و کاربرانش هدیه دهد. جامعه رو به رشد حامیان و تلاش‌ها برای توسعه این ارز نوآورانه چشم‌انداز جذاب آینده را نشان می‌دهد. به‌طور کلی، می‌توان گفت که چشم‌انداز آینده استیبل کوین‌ها امیدوار کننده و روشن است. آینده شاهد پیشرفت‌های بیشتر و نوآوری‌های خلاقانه‌تری در حوزه استیبل کوین‌ها خواهد بود.

بهترین انتخاب برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال، از کجا تتر بخرید؟

اگر به استیبل کوین‌ها علاقه دارید و با مطالعه دقیق مقایسه تتر و دای به نتایج لازم برای شروع معاملات و خرید رسیده‌اید، بهتر است این کار راه به‌صورت عملی انجام دهید. چه بخواهید ارز آینده‌داری مانند دای را تهیه کنید یا یک استیبل کوین مورد اعتماد و قدیمی مانند تتر را بخرید، همتاپی بهترین همراه شماست. 

Write a comment