Abbas Kashefi

Senior SEO specialists

Abbas Kashefi

Senior SEO specialists

پست های بلاگ

تگ Canonical (کنونیکال) چیست؟

شاید برای شما هم سؤال باشد که اصلا تگ Canonical چیست؟ پس در ادامه مقاله از سایت عباس کاشفی با ماه همراه باشید تا به این سؤال شما به صورت کامل پاسخ دهیم.

تگ Canonical چیست؟

تگ کنونیکال در اصل بهترین راه برای نشان دادن بهترین نسخه از یک مطلب درون گوگل می باشد ، خب این مطلب به جای اینکه جواب سؤال ما باشد کمی موضوع رو پیچیده‌تر کرد 😁 پس بیایم کمی راحت تر آن را بیان کنیم ، با استفاده از این تگ شما می توانید به ربات های گوگل بفهمانید که در چندین صفحه ای که محتوای آن ها تقریبا یکسان است اما آدرس های متفاوتی دارند ، بهترین نسخه کدام است.

نمونه کد:

<link rel="canonical" href="/" />

شاید پس از خواندن پاراگراف بالا برای شما این سؤال پیش بیاید که چرا اصلا باید ما چندین صفحه کپی شده از سایتمان داشته باشیم؟ و برای ما این موضوع اصلا صدق نمی کند برای جواب این موضوع هم می توانید چندین نمونه از صفحاتی که ممکن مشکل کپی برایشان پیش بیاید را در ادامه مشاهده کنید.

تگ Canonical چیست؟

نمونه ای از صفحات تکراری:

  1. نسخه موبایل: https://m.akashefi.ir
  2. AMP نسخه: https://akashefi.ir/amp
  3. Feed نسخه: https://akashefi.ir/feed
  4. RSS نسخه : https://akashefi.ir/rss
  5. نسخه پرینتی: https://akashefi.ir/print
  6. نسخه بدون اس اس ال: https://akashefi.ir
  7. نسخه با www و اس اس ال: https://www.akashefi.ir
  8. نسخه با www و بدون اس اس ال: https://www.akashefi.ir
  9. سرچ درون سایت: https://akashefi.ir/?s=search+term

خطا هایی که مربوط به این تگ در سرچ کنسول هستند عبارتند از :

ترجمهحطا
در این صفحات “تگ کنونیکال” استفاده شده است و از نظر گوگل نیز مورد تایید واقع شده استAlternate page with proper canonical tag
به نظر گوگل این صفحات نیازمند تگ کنونیکال هستند اما ما برای آن ها این مورد را در نظر نگرفته ایمDuplicate without user-selected canonical
صفحه نیازمند این تگ است اما آدرسی که ما معرفی کرده ایم را گوگل نپذیرفته استDuplicate, submitted URL not selected as canonical
صفحه نیازمند این تگ است اما آدرسی که ما معرفی کرده ایم را گوگل نپذیرفته است و صفحه ای دیگری را خودش انتخاب کرده است.Duplicate, Google chose different canonical than user

برای استفاده از خدمات سئو سایت ما کلیک کنید.

خطاهای مربوط به Canonical در Coverage سرچ کنسول گوگل

تفاوت تگ Canonical و Redirect 301 چیست؟

کاربرد این دو تقریبا شبیه به یک دیگر است اما تفاوت هایی نیز وجود دارد به طور مثال در ریدایرکت 301 شما نمی توانید صفحه ای که ریدایرکت شده است را مشاهده کنید و به طور مستقیم به صفحه جدید منتقل می شوید اما در کنونیکال به این شکل نیست و صفحه به طور کامل در دسترس کاربر و ربات ها می باشد فقط اعتبار آن به صفحه مورد نظر انتقال داده می شود.

نحوه استفاده در یواست:

برای انجام این کار کافیست در تب پیشرفته آدرس قانونی مورد نظر را وارد نمایید.

canonical

در انتها امیدوارم از این مقاله که درباره تگ Canonical بود لذت برده باشید شما می توانید تجربیات خود را در این باره با ما درمیان بگذارید و برای مشاهده یک نسخه کامل از این مقاله به ahrefs نیز سر بزنید.

لینک های کوتاه مطلب:

این نوشته در تاریخ 1400/0811/23مورد بازبینی قرار گرفته است.

آیا در صورت استفاده از تگ Canonical صفحات ایندکس نمی شوند؟

جواب این سؤال خیر است حتی اگر شما به درستی از آن استفاده کنید باز هم امکان ایندکس شدن وجود دارد.

در سرچ کنسولم ارور مربوط به تگ کنونیکال دارم چه کنم؟

در صورتی که خطایی مربوط به تگ Canonical در سرچ کنسول شما به وجود آماده است با این مقاله از سایت عباس کاشفی به راحتی می توانید آن را حل کنید.

Write a comment